The gig list | Rhythm Changes

Listings

Vancouver, BC jazz calendar

This month's gigs
Week 1 (Sun, Jan 29 -Sat, Feb 4)
Week 2 (Sun, Feb 5 -Sat, Feb 11)
Week 3 (Sun, Feb 12 -Sat, Feb 18)
Week 4 (Sun, Feb 19 -Sat, Feb 25)
Week 5 (Sun, Feb 26 -Tue, Feb 28)

Get upcoming Vancouver jazz gigs delivered to you by email with the free weekly article at Rhythm Changes:

Week 1

Sun, Jan 29 - Sat, Feb 4

back to top

Sunday, January 29

  • 11:30 AM - 2nd Floor Gastown Brunch, Angela Verbrugge & Bill Coon
  • 3:30 PM - Northwood United Church, Jazz Vespers in the Valley ft. Leading Ladies Little Big Band
  • 4:00 PM - Jazz Vespers at St. Andrew's Wesley, Joe Abbott Quartet w/ Bonnie Northgraves, Josh Roberts, & Patrick Metzger
  • 6:00 PM - Admiral Pub, Gabriel Mark Hasselbach
  • 6:30 PM - 2nd Floor Gastown, Sharon Minemoto Trio
  • 7:00 PM - Sylvia Hotel, Weaver & Werth Band
  • 9:00 PM - Tyrant Studios, Pyridoxine ft. Francis Naluz, Raphael Agustin, Justin Juan, & Seth Kitamura

Monday, January 30

  • 8:00 PM - BlueShore Centre for the Performing Arts, Gord Grdina's The Marrow (ticket link)

Tuesday, January 31

Wednesday, February 1

  • 3:00 PM - Laura C. Muir Theatre at Douglas College, Leading Ladies Little Big Band
  • 7:00 PM - Sylvia Hotel, Allegro Duo
  • 8:00 PM - Jazz at Presentation House, Molly Moolman Quartet w/ Jake Kostuchuk, Bella Fedrigo, & Seth Kitamura
  • 8:00 PM - Jazz Evensong at Brentwood Presbyterian Church, Dalannah Gail Bowen & Michael Creber
  • 8:00 PM - Tangent Cafe, Endeavours ft. Feven Kidane, Parker Woods, Cole Woodland, & Todd Stewart

Thursday, February 2

  • 7:00 PM - Osita, East Van Django Jazz All-Stars
  • 7:00 PM - Pourhouse, Steve Lloyd Smith Trio w/ Alvaro Rojas & Sam Cartwright
  • 8:00 PM - Frankie's, Campbell Ryga Quartet
  • 8:00 PM - Tangent Cafe, David Sikula Trio w/ Jeff Gammon & Joe Poole

Friday, February 3

  • 8:00 PM - 8EAST, Saba Amrei / Roisin Adams / Arvind Ramdas + Shruti Ramani / Elisa Thorn / Lisa Cay Miller
  • 8:00 PM - BlueShore Centre for the Performing Arts, Scott Robinson with CapU Jazz Ensembles (ticket link)
  • 8:00 PM - Frankie's, Spike Wilner Trio w/ John Webber & Joe Farnsworth
  • 9:30 PM - Tyrant Studios, Kaleidoscope ft. Michelle Escudero, Paco Ha, Patrick Kao, Justin Juan, Raphael Agustin, & Elijah Tisalona
  • 11:00 PM - Frankie's After Dark, The Infidels Invitational Jam Session ft. Spike Wilner Trio w/ John Webber & Joe Farnsworth

Saturday, February 4

  • 11:30 AM - 2nd Floor Gastown Brunch, Norm Quinn Duo
  • 11:30 AM - Jazz at the Bolt - Room 103, Connor Lum Trio w/ Raphael Agustin & Karl DeJong
  • 11:45 AM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, John Lee Trio
  • 12:00 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Paul Pigat Boxcar Campfire
  • 1:30 PM - Jazz at the Bolt - Room 103, Alvin Brendan Trio w/ Ben Millman & Trent Otter
  • 1:45 PM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, James Danderfer Sextet
  • 2:00 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Jesse Davis w/ Spike Wilner Trio
  • 3:00 PM - La Fabrique St. George, Kit Eakle & Gerry Teahan
  • 3:30 PM - Jazz at the Bolt - Room 103, Jeremy Wong Quartet
  • 3:45 PM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, Sienna Dahlen & Bill Coon
  • 4:00 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Jesse Davis w/ Spike Wilner Trio
  • 5:30 PM - Jazz at the Bolt - Room 103, Jillian Lebeck Trio
  • 5:45 PM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, Lezlie Harrison
  • 6:00 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Seamus Blake w/ Vancouver Jazz Orchestra
  • 7:15 PM - Jazz at the Bolt - Room 103, Jodi Proznick Quartet
  • 7:30 PM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, Lezlie Harrison
  • 7:45 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Seamus Blake w/ Vancouver Jazz Orchestra
  • 9:30 PM - Tyrant Studios, Le Kors ft. John Korsrud & Jillian Lebeck
  • 11:00 PM - Frankie's After Dark, Virginia MacDonald Quartet w/ Tilden Webb, Jodi Proznick, & John Lee

Week 2

Sun, Feb 5 - Sat, Feb 11

back to top

Sunday, February 5

  • 11:30 AM - 2nd Floor Gastown Brunch, Shannon Thue Duo
  • 11:30 AM - Jazz at the Bolt - Room 103, Feven Kidane Quintet w/ Gordy Li, Ben Millman, Cole Woodland, & Todd Stewart
  • 11:45 AM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, Jennifer Scott Quartet
  • 12:00 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Raagaverse
  • 1:30 PM - Jazz at the Bolt - Room 103, Teresa Marie Quartet w/ Dean Thiessen, Wynston Minckler, & Seth Kitamura
  • 1:45 PM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, Quatuor André Lachance
  • 2:00 PM - Crescent Branch Legion #240, Swing Patrol ft. Glen Tremblay, Bill Abbott, Josh Roberts, Michael Wagler, & Scott Robertson
  • 2:00 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Joel Haynes Quartet ft. Seamus Blake
  • 3:30 PM - Jazz at the Bolt - Room 103, Malleus Trio
  • 3:45 PM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, Nightcrawlers
  • 4:00 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Joel Haynes Quartet ft. Seamus Blake
  • 4:00 PM - Jazz Vespers at St. Andrew's Wesley, Jen Lewin Quartet w/ Chris Davis, Jeff Gammon, & Kyle Radomsky
  • 5:30 PM - Jazz at the Bolt - Room 103, Campbell Ryga Quartet
  • 5:45 PM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, Miki Yamanaka Quartet ft. Mark Turner
  • 6:00 PM - Admiral Pub, Gabriel Mark Hasselbach
  • 6:00 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Generations Quartet ft. Virginia MacDonald & Kirk MacDonald
  • 6:30 PM - 2nd Floor Gastown, Chad Makela Trio w/ James Meger & Bernie Arai
  • 7:00 PM - Sylvia Hotel, Rio Trio
  • 7:15 PM - Jazz at the Bolt - Room 103, Jimi James Fraser Trio w/ John Gross
  • 7:30 PM - Jazz at the Bolt - Studio Theatre, Miki Yamanaka Quartet ft. Mark Turner
  • 7:45 PM - Jazz at the Bolt - James Cowan Theatre, Generations Quartet ft. Virginia MacDonald & Kirk MacDonald
  • 8:00 PM - Tyrant Studios, Julien Lavoie Band

Monday, February 6

  • 9:00 PM - Guilt & Co., Frankie Hidalgo Latin Jazz Trio

Tuesday, February 7

  • 6:30 PM - 2nd Floor Gastown, Steph Wall Trio w/ Stephen Nikleva & Wynston Minckler
  • 7:00 PM - Guilt & Co. Early Show, LxTox
  • 7:30 PM - Brentwood Presbyterian Church, Ladies' Night Jazz Jam Series

Wednesday, February 8

  • 7:00 PM - 8EAST, Improv Karaoke
  • 8:00 PM - Jazz Evensong at Brentwood Presbyterian Church, Marcos Flo & Friends ft. Dutch Robinson
  • 8:00 PM - Tangent Cafe, André Lachance Quartet w/ John Gross, David Caballero, & Brad Turner

Thursday, February 9

  • 7:00 PM - Osita, East Van Django Jazz All-Stars
  • 7:00 PM - Pourhouse, David Sikula Trio w/ Jeff Gammon & Bernie Arai
  • 8:00 PM - Frankie's, Dylan Cramer Trio w/ Michael Creber & Rene Worst
  • 8:00 PM - Tangent Cafe, Trent Otter Trio w/ Adrian Sowa & Marcus Abramzik

Friday, February 10

  • 8:00 PM - Frankie's, Champian Fulton Quartet w/ Cory Weeds, Russ Botten, & Joe Poole
  • 9:30 PM - Tyrant Studios, Dan Howard Trio w/ Seb Chamney & Todd Stewart
  • 11:00 PM - Frankie's After Dark, Dan Gaucher Trio w/ Feven Kidane & James Meger

Saturday, February 11

  • 11:30 AM - 2nd Floor Gastown Brunch, Paul Pigat & Cam Wilson
  • 3:00 PM - La Fabrique St. George, Karin Plato Trio w/ Chris Sigerson & Conrad Good
  • 8:00 PM - 8EAST, Mercurio Sessions + Matthew Ariaratnam / Adrian Avendaño
  • 8:00 PM - Frankie's, Champian Fulton Quartet w/ Cory Weeds, Russ Botten, & Joe Poole
  • 9:00 PM - The Princeton, The Swamp Devils w/ J. Knutson
  • 9:30 PM - Tyrant Studios, Daniel Miles Kane Explosion
  • 10:00 PM - Guilt & Co., Raincity
  • 11:00 PM - Frankie's After Dark, Chris Davis Concern w/ Brad Turner, Adam Thomas, & Joe Poole

Week 3

Sun, Feb 12 - Sat, Feb 18

back to top

Sunday, February 12

  • 11:30 AM - 2nd Floor Gastown Brunch, Bill Coon & Oliver Gannon
  • 3:00 PM - Pyatt Hall, History of Jazz Violin ft. Kit Eakle, Tom Arntzen, Daryl Jahnke, Graham Clark, & Craig Scott (ticket link)
  • 4:00 PM - Jazz Vespers at St. Andrew's Wesley, TBC
  • 6:00 PM - Admiral Pub, Gabriel Mark Hasselbach
  • 6:30 PM - 2nd Floor Gastown, Dave Robbins Trio
  • 7:00 PM - Sylvia Hotel, Leslie Branton Trio
  • 7:30 PM - Wise Hall, Bungalow Presents: Love And Heartbreak (benefit for Urban Native Youth Association) ft. Alvin Brendan, Ben Millman, Yamil Chain-Haddad, & Trent Otter (ticket link)
  • 8:00 PM - Frankie's, Curtis Andrews w/ Shruti Ramani, Kristian Naso, Jared Burrows, Robin Layne, & Dave Spidel
  • 8:00 PM - Tyrant Studios, John Paton's Small Pleasures
  • 9:00 PM - Guilt & Co., Susana Williams Latin Jazz Quartet

Monday, February 13

  • 6:30 PM - 2nd Floor Gastown, Patrick Kao & Andrew Skepasts
  • 7:00 PM - Guilt & Co. Early Show, Francis Naluz's PATH ft. Paco Ha & TBC
  • 8:00 PM - Tyrant Studios, Jen Yakamovich / Keenan Mittag-Degala / Andy Zuliani
  • 9:00 PM - Guilt & Co., Josh Roberts Quartet

Tuesday, February 14

  • 6:30 PM - 2nd Floor Gastown, Valentine's Special: Bonnie Northgraves Quartet w/ Brent Mah, Dean Thiessen, & Wynston Minckler
  • 7:00 PM - Anvil Centre, A Night in Havana ft. Jack Duncan & Conga Cartel (ticket link)
  • 8:00 PM - Frankie's, Valentine's Day ft. Steve Maddock & Tess Meckling w/ Kristian Braathen, Miles Black, & Steve Holy

Wednesday, February 15

  • 8:00 PM - Jazz at Presentation House, Winner Winner
  • 8:00 PM - Jazz Evensong at Brentwood Presbyterian Church, Company B for St. Valentine's Day
  • 8:00 PM - Tangent Cafe, Tristan Paxton - Andrew Skepasts Quartet w/ Dan Howard & Arvind Ramdas
  • 9:00 PM - Guilt & Co., Adrian Sowa Trio w/ Marcus Abramzik & Trent Otter

Thursday, February 16

  • 7:00 PM - Osita, East Van Django Jazz All-Stars
  • 7:00 PM - Pourhouse, Joshua Capri
  • 8:00 PM - Frankie's, Lorraine Foster Quartet w/ Miles Black, Tim Stacey, & Joe Poole
  • 8:00 PM - Tangent Cafe, Steve Kaldestad w/ TBC
  • 9:30 PM - Guilt & Co., GroundUp ft. Adam Robert Thomas

Friday, February 17

  • 6:30 PM - 2nd Floor Gastown, David Sikula Trio w/ Jeff Gammon & Joe Poole
  • 7:30 PM - Tyrant Studios, Symbiotic Instruments
  • 8:00 PM - Frankie's, Saul Berson Quartet w/ Miles Black, André Lachance, & Buff Allen
  • 8:00 PM - St. James Hall, Rahim AlHaj
  • 8:00 PM - Anza Club, Root Dwellers ft. Feven Kidane, Ndidi Cascade, & Haleluya Hailu
  • 9:30 PM - Tyrant Studios, Piyotr Kao Quintet
  • 11:00 PM - Frankie's After Dark, Rory Hislop's Rotors and Reeds w/ Nikola Tosic, Katheryn Peterson, & Andromeda MacIsaac

Saturday, February 18

  • 11:30 AM - 2nd Floor Gastown Brunch, Elliot Freedman & Nick Apivor
  • 3:00 PM - La Fabrique St. George, John Gross Trio w/ Jimi James Fraser & Brad Pearson
  • 7:30 PM - Inlet Theatre, Jane Mortifee Band w/ Bill Sample, Darlene Cooper, Tim Porter, Miles Foxx Hill, & Randall Stoll (ticket link)
  • 8:00 PM - Frankie's, James Danderfer - Jesse Cahill Bonanza w/ Tilden Webb, Jodi Proznick, & Jack Duncan
  • 9:30 PM - Tyrant Studios, Amphibious
  • 11:00 PM - Frankie's After Dark, Electric Miles w/ Bill Clark, Bill Runge, Ron Samworth, André Lachance, Brad Turner, & Bernie Arai

Week 4

Sun, Feb 19 - Sat, Feb 25

back to top

Sunday, February 19

  • 11:30 AM - 2nd Floor Gastown Brunch, Casey Thomas-Burns & Alvin Brendan
  • 2:00 PM - Crescent Branch Legion #240, Square Pegs Jazzy Band
  • 4:00 PM - Jazz Vespers at St. Andrew's Wesley, TBC
  • 6:00 PM - Admiral Pub, Gabriel Mark Hasselbach
  • 6:30 PM - 2nd Floor Gastown, John Korsrud Trio w/ Chris Sigerson & Conrad Good
  • 8:00 PM - Frankie's, Jeremy Price Quartet w/ Tilden Webb, Jodi Proznick, & Nicholas Bracewell
  • 8:00 PM - Tyrant Studios, Live Band Karaoke

Monday, February 20

  • 7:00 PM - Guilt & Co. Early Show, Adrian Sowa solo set

Tuesday, February 21

  • 6:30 PM - 2nd Floor Gastown, Karin Plato Trio w/ David Sikula & Conrad Good
  • 9:00 PM - Guilt & Co., Uno Mas ft. Kelly Brown, Dino DiNicolo, & Travis Nelson

Wednesday, February 22

  • 7:00 PM - Sylvia Hotel, Rio Trio
  • 8:00 PM - Jazz Evensong at Brentwood Presbyterian Church, Candus Churchill sings the music of Nina Simone
  • 8:00 PM - Tangent Cafe, Strange Worlds ft. Dan Gaucher, Alvaro Rojas, & James Meger

Thursday, February 23

  • 7:00 PM - Osita, East Van Django Jazz All-Stars
  • 7:00 PM - Pourhouse, Bellville Trio ft. Forest Borch, Hamish Nicolson, & Michael Wagler
  • 8:00 PM - Tangent Cafe, Thad Bailey-Mai Quartet w/ Chris Fraser, Jodi Proznick, & Bernie Arai

Friday, February 24

  • 8:00 PM - Coastal Jazz & Blues Society Office (295 West 7th Ave, Vancouver), Jasper Stadhouders w/ special guests (ticket link)
  • 8:00 PM - Frankie's, Zappostrophe ft. Blair Fisher, Blair Lewis, LJ Mounteney, Nick Apivor, Guenter Schulz, Cole Tinney, Brent Gubbels, & Jason Overy
  • 9:30 PM - Tyrant Studios, Jeffrey Dawson Quartet
  • 11:00 PM - Frankie's After Dark, Roisin Adams Trio w/ James Meger & Dan Gaucher

Saturday, February 25

  • 11:30 AM - 2nd Floor Gastown Brunch, Thomas Houlden & Chris Fraser
  • 3:00 PM - La Fabrique St. George, Chris Fraser Trio w/ Conrad Good & Bernie Arai
  • 7:00 PM - Aperture Coffee Bar Main St., JACZ Quartet ft. Dzung Vo, Andy Stack, Clint Thompson, & JP Larpin
  • 7:00 PM - Chan Center, Black Futures ft. Saul Williams, Moor Mother, & Irreversible Entanglements (ticket link)
  • 9:30 PM - Tyrant Studios, Joshua Capri Band
  • 11:00 PM - Frankie's After Dark, Wynston Minckler Trio plays the music of Yellow Magic Orchestra, w/ Mary Ancheta & Nick James

Week 5

Sun, Feb 26 -Tue, Feb 28

back to top

Sunday, February 26

  • 11:30 AM - 2nd Floor Gastown Brunch, Mackenzie Tran & Seth Kitamura
  • 2:00 PM - Crescent Branch Legion #240, Tom Arntzen & Georgina Arntzen
  • 4:00 PM - Jazz Vespers at St. Andrew's Wesley, TBC
  • 6:00 PM - Admiral Pub, Gabriel Mark Hasselbach
  • 7:00 PM - Tyrant Studios, Arrington de Dionyso & Ben Bennett
  • 8:00 PM - Frankie's, Rafael Zaldivar Quartet w/ Noedy Hechevarria, Phil Albert, & Hans Verhoeven
  • 9:00 PM - 8EAST, JP Carter / James Meger / Karen Ng / Jasper Stadhouders + Aquiles Navarro / Luke Stewart / Tcheser Holmes / Jesse Zubot / Josh Zubot / Lisa Cay Miller
  • 9:00 PM - Guilt & Co., Tim Sars Quartet
  • 9:00 PM - Tyrant Studios, Patrick Kao Quartet

Monday, February 27

  • 9:00 PM - Guilt & Co., Alvin Brendan Trio
  • 9:00 PM - The Lido, Bella Fedrigo Quintet

Tuesday, February 28

no gigs listed yet